خرید کالای خواب

کالای خواب

فشار و استرس زیاد زندگی روزمره اهمیت داشتن خوابی آرام را چند برابر کرده است. داشتن خوابی آرام و به اندازه سبب می شود تا فرد روز خود را با انرژی و انگیزه بیشتری شروع کند و احساس خستگی و کسالت نداشته باشد. درست است که آرام بودن محیط خواب، خوابیدن به موقع و فکر نکردن به مشکلات در داشتن خوابی آرام مؤثر هستند اما برای داشتن خوابی مناسب باید وسایل خواب نظیر روتختی، بالش و ملحفه ای که استفاده می کنید هم مناسب باشند.

 انواع کالای خواب

کالای خواب فقط تشک، پتو و بالش نیست. اگر به دنبال داشتن خوابی آرام و با کیفیت و محیطی زیبا هستید باید کالای خواب مناسب محیط و با کیفیت انتخاب کنید. در ادامه مقاله کالاهای مختلفی که در داشتن خواب آرام نقش دارند را معرفی خواهیم کرد.

بالش

بالش در اصطلاح به وسیله ای گفته می شود که سر روی آن قرار می گیرد.بالش ها دارای سه اندازه مختلف متوسط، استاندارد و بزرگ هستند. تمامی انواع بالش ها در اغلب فروشگاه های فروش کالای خواب موجود هستند. شما می توانید بالشی که مناسب شرایط شما باشد را به راحتی انتخاب کنید. بهتر است بالشی که انتخاب میکنید با علم روز تولید شده باشد نه بالش هایی که در منزل با مواد غیر اصولی تولید و ساخته می شوند مانند بالش های پر که در ایران بسیار رواج دارند.

بالش اروپایی

بالش هایی که به شکل مربع هستند و به دیوار بالایی تخت تکیه داده می شوند بالش اروپایی نام دارند. این بالش ها اغلب نقش تزئین دارند. بالش های اروپایی و کوسن ها تقریباً مشابه هم هستند.

دامن تخت خواب

دامن تخت خواب عموماً در ایران کاربرد کمتری دارد. دامن تخت خواب برای پوشاندن قسمت های پایین تخت به کار برده می شود تا روتختی از پایین تخت معلوم نباشد. وجود دامن تخت سبب می شود تا تخت شما زیبایی و یکدستی بهتری داشته باشد.

متکا

به بالش هایی که به صورت لوله ای هستند متکا گفته می شود . در گذشته در اغلب خانه های ایرانی متکا به عنوان پشتی و تکیه گاه کاربرد داشت اما در برخی از موارد برای خوابیدن نیز از متکا استفاده می شد. در حال حاضر متکا جنبه ی کاملاً تزئینی پیدا کرده است. از متکا در اندازه های متخلف برای تزئین تخت استفاده می شود.

کوسن

کوسن تخت مانند کوسن مبل جنبه ی کاملاً تزئینی دارد و بر اساس طرح و رنگ مناسب تخت انتخاب می شود. وجود کوسن برای تخت خواب الزامی نیست.

روبالشی

روبالشی به عنوان پوشش محافظ بر روی بالش و کوسن قرار می گیرد. اغلب روبالشی ها دارای رنگ ها و طرح های متنوع هستند و امکان تغییر دکوراسیون را به راحتی برای فرد امکان پذیر میکنند. روبالشی ها از جنس‌های مختلف ساتن، ابریشم و پارچه ای تولید می شوند . شما می توانید با توجه به شرایط نگهداری و سایر مواردی که مد نظر دارید روبالشی مد نظرتان را انتخاب کنید. روبالشی از جنس پارچه به دلیل قیمت کمتری که دارد بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

ملحفه

ملحفه پارچه ای است که روی تشک قرار می گیرد. برای اینکه ملحفه راحت تر و مرتب تر بر روی تشک قرار گیرد، چهار گوشه ملحفه را کش‌دار میکنند. کش‌دار بودن سبب می شود تا ملحفه جا به جا نشود. ملحفه عموماً به صورت ست و با کالاهای دیگری نظیر روانداز، روبالشی و کاور لحاف به فروش می رسد.

روتختی

روتختی برای پوشاندن تحت کاربرد دارد، روتختی دارای دو نوع معمول روتختی ساده یا روانداز و روپوش است. روتختی ساده تنها روی تخت را می پوشاند اما روپوش تخت بلند است و تا سطح زمین هم می آید. روتختی یکی از مواردی است که حتماً باید برای سرویس خواب تهیه شود و نمی توان آن را حذف کرد.

قیمت روتختی

یکی از قسمت های مهم کالای خواب که نمی توان آن را حذف کرد روتختی است. همان طور که اشاره کردیدروتختی دارای انواع متخلفی است و با توجه به همین مورد قیمت تمام شده و خرید آن نیز متفاوت است. علاوه بر این مسئله، روتختی در سایر ها و جنس های مختلفی تولید می شود، نوع پارچه که برای تولید روتختی به کاربرده می شود در هزینه تمام شده آن نقش دارد. در حال حاضر به دلیل نوسانات نرخ ارز قیمت روتختی دائماً در حال تغییر است و قیمت ثابتی ندارد اما به طور کلی روتختی های حوله ای و نخ پنبه قیمت بیشتری نسبت به روتختی های ساده دارند.

خرید روتختی

روتختی دارای انواع مختلفی است و شما باید بر اساس نیاز و ویژگی هایی که مد نظر دارید روتختی مناسب خودتان را خریداری کنید. روتختی های موجود در بازار به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند:

روتختی های ساده، که از جنس ملحفه های معمولی و رایج هستند. روتختی های پنبه که از جنس پنبه هستند و ضخامتی در حدود 10 سانتی متر دارند . نوع سوم که روتختی هایی حوله ای هستند که بخش زیرین آن ها از جنس لاتکس است و به همین دلیل حالت ضد آب دارند و نفوذ ناپذیر هستند. روتختی های حوله ای دارای منافذ باز هستند که امکان گردش مناسب هوا را ایجاد میکنند. در نتیجه بدن شما در هنگام خواب گرم نمی شود.

در هنگام ریختن مایعات مختلف نیز روتختی های حوله ای لک نمی شوند و هیچ ماده ای جذب تشک شما نخواهد شد. این مزیت سبب می شود تا تشک شما عمر بیشتری داشته باشد. به دلیل همین مزایا است که روتختی حوله ای قیمت بیشتری دارد. قیمت روتختی های برند و خارجی در هر مدلی که باشند بیشتر از روتختی های عادی است.

نتیجه گیری

خرید کالای خواب مناسب یکی از مسائلی است که باید برای انتخاب و خرید آن وقت بگذارید. بهتر است قبل از اقدام به خرید ویژگی هایی که مد نظر دارید را یادداشت کنید تا در هنگام انتخاب بتوانید بهتر و منظم تر تصمیم گیری کنید. بازار فروش کالای خواب پر از محصولات با طرح ها، رنگ ها و جنس های مختلف است. این شما هستید که باید بدون در نظر گرفتن تبلیغات کالای خواب مناسب خودتان را انتخاب کنید.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید